FLIPOWANIE® to kompetencja tworzenia flipchartów z wykorzystaniem elementów notatek wizualnych dla lepszego zrozumienia, zaangażowania i zapamiętania treści przez odbiorców. Jest to także mój zarejestrowany znak słowny (więcej poniżej w dalszej części wpisu).
O tym, czym jest SKETCHNOTING czyli notatki wizualne pisałam szerzej tutaj: https://flipowanie.pl/blog/inspiracje/co-to-jest-sketchnoting/ i tylko przypomnę, że SKETCHNOTING to kreatywna mnemotechnika, która pozwala lepiej zrozumieć, zapamiętać i przywołać kluczowe treści. Taka forma zapisu stymuluje różne obszary mózgu i angażuje emocje, przez co zostawia trwalszy ślad w naszej pamięci. Przykuwa uwagę i angażuje odbiorców, szczególnie w pracy na żywo.
FLIPOWANIE® to nie jest tylko rysowanie na flipcharcie, o nie! To umiejętność zapisu przekazywanych treści:
- w zwięzły sposób,
- często za pomocą analogii (i tu przydaje się rysunek),
- umiejętne stosowanie pól tekstowych,
- hierarchizacja treści
- i wykorzystywanie elementów FACYLITACJI GRAFICZNEJ.
Na czym polega facylitacja graficzna?
Słowo facylitacja oznacza ułatwienie. Zatem facylitacja graficzna to ułatwienie przeprowadzania pewnych procesów w grupie poprzez obrazowe przedstawienie treści. Wytłumaczę to dokładniej na przykładzie.
Przypomnij sobie spotkania, wykłady czy szkolenia, w których brałeś(aś) udział. Zazwyczaj w takich sytuacjach używa się flipchartów. Zapewne pamiętasz sporo takich wydarzeń, w trakcie których prowadzący jedynie zapisywał na tablicy hasła czy odnotowywał pojawiające się pomysły, ewentualnie czasem rysując jakiś prosty wykres. Uczestnicy zachęcani przez niego do aktywności czasem niemrawo rzucali jakieś hasła, ale przez większość spotkania milczeli i po prostu się nudzili. Karta flipchartu powoli zapełniała się słowami, a jego treść stawała się coraz mniej przejrzysta i czytelna. Uczestnicy byli myślami gdzie indziej, co i rusz spoglądali na zegarki. Po kilku dniach od spotkania mało kto pamiętał jego przebieg i wnioski czy ustalenia, które na nim wypracowano.
A teraz wyobraź sobie, że prowadzący stosuje techniki facylitacji graficznej. Nie tylko zapisuje hasła, ale na bieżąco tworzy graficzne przedstawienie problemów, pomysłów i rozwiązań na podstawie treści przekazywanych przez uczestników . Na flipcharcie powstaje graficzna mapa spotkania, składająca się z obrazów, ikon i słów. Atrakcyjna i czytelna forma zapisu treści wzmacnia zainteresowanie słuchaczy i ich zaangażowanie w dyskusję. Po zakończeniu spotkania, uczestnicy długo pamiętają jego przebieg, dynamikę i wysnute wnioski. Zapis stworzony podczas pracy w grupie jest atrakcyjny wizualnie i łatwo odtworzyć go w pamięci na zasadzie prostych skojarzeń. To wszystko dzięki użyciu facylitacji graficznej.
CZYM ZATEM JEST FACYLITACJA GRAFICZNA?
To wspieranie pracy grupy podczas spotkania (warsztatu, szkolenia, lekcji, itp.) poprzez obrazowe przedstawianie treści i ich odpowiednie porządkowanie. Dzięki zastosowaniu wizualizacji i innych elementów facylitator moderuję pracę grupy, prowadzi proces służący rozwiązaniu przez nią określonego problemu i realizacji celu. Elementy facylitacji graficznej może stosować w swojej pracy trener, scrum master, nauczyciel, wykładowca i każdy moderator spotkania.
Weźmy przykład powyżej. Możemy zapisać to samo zdanie w sposób A i B:
A zapis linearny | B pola tekstowe i hierarchizacja treści |
Flipowanie to kompetencja pracy z flipchartem z elementami sketchnotingu i facylitacji graficznej |
Który przykuwa bardziej uwagę? Który lepiej zapamiętasz? A jeszcze jak dodamy prosty rysunek, zadzieje się magia! 🙂 Zobacz kolejny przykład:
prosty zapis na flipcharcie | elementy facylitacji graficznej: rysunek (analogia), wyróżniające pola tekstowe, kod kolorystyczny, liternictwo |
W facylitacji graficznej rysujemy PROSTE rysunki i przy odrobinie zapału i kilku kresek, zapewniam Cię, jesteś w stanie narysować taki balon i setki innych prostych ikonek, dzięki którym przekazywanie wiedzy czy praca koncepcyjna wejdzie na inny poziom
I takich przykładów mam mnóstwo, kolejny zobaczysz np. na moim kanale na YouTube:
Rys. Gabriela Borowczyk
Szkolenia z facylitacji graficzne
Chciał(a)byś nauczyć się myślenia wizualnego oraz technik moderowania pracy grupy za pomocą facylitacji graficznej? Szukasz sposobu na ożywienie swoich webinarów, prezentacji lub lekcji? Chcesz naprawdę zaangażować uczestników prowadzonych przez ciebie spotkań w ich przebieg? Mój warsztat “Flipowanie® i graficzna facylitacja spotkań” to unikatowy w Polsce, a może i na świecie program. Na szkoleniu z facylitacji nauczę cię jak to wszystko osiągnąć. Pokażę ci jak rysować atrakcyjne wizualnie i jednocześnie czytelne flipcharty. Nie martw się jeżeli uważasz, że nie umiesz rysować – podczas szkolenia z facylitacji szybko przekonasz się, że każdy może się tego nauczyć. Poszerz swój warsztat pracy i przyciągnij nowych odbiorców dzięki wykorzystaniu metod facylitacji graficznej spotkań.
GDZIE JESZCZE WYKORZYSTASZ TE ELEMENTY?
Otóż odpowiedź brzmi: WSZĘDZIE 😊 Nie znam dziedziny, w której nie można wykorzystać elementów facylitacji graficznej.
PODCZAS WARSZTATÓW I SPOTKAŃ:
W EDUKACJI:
TWORZĄC ARKUSZE PRACY, PREZENTACJE POWER POINT I KANWY DO MIRO/JAMBOARD:
I GDZIE TYLKO CHCESZ:
A JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?
Jakieś kilkanaście lat temu, po dwudziestu latach pracy w korpo zmieniłam całkowicie moje życie zawodowe i zostałam trenerem. Szkoła Trenerów Akademii SET, której mam przyjemność być absolwentem zachęcała i nadal zachęca do używania flipcharta w pracy trenera jako alternatywy dla PowerPointa. Strzał w dziesiątkę! Nie, żebym nigdy do tej pory nie używała flipcharta ale na szkoleniach zdecydowanie dominował PowerPoint. I tak się wszystko zaczęło… 😊 Flipchart stał się moim ulubionym narzędziem, a że w miarę jedzenia apetyt rośnie, zaczęłam szukać inspiracji, technik, rysunków i tak pewnego dnia natknęłam się na post na Pintereście opisany słowem SKETCHNOTING – i świat zawirował, zakręcił się kilka razy i od tej pory już nic nie było takie samo. Był to rok mniej więcej 2012 i zaręczam Wam, że nikt albo mało kto wtedy w Polsce znał to słowo. A ja chciałam więcej i tak zainteresowałam się bikablo i wzięłam udział w pierwszym i chyba jedynym do tej pory w Polsce szkoleniem prowadzonym przez autora tej techniki Martina Hausmanna. I ani się obejrzałam jak rysowałam już setki flipchartów.Coraz częściej uczestnicy moich szkoleń zadawali mi pytanie:
– Kiedy zrobisz warsztat i nauczysz nas, jak rysować takie flipcharty? Hm. Nie myślałam o tym. Ale skoro jest potrzeba, to czemu nie i tak odbył się pierwszy taki warsztat w Klubie Trenera Akademii SET nazwany przez mnie FLIPOWANIEM. Nazwa była lekkim żartem, połączeniem słów flipchart i rysowanie. W branży trenerskiej zaczęła coś znaczyć. 😊
FLIPOWANIE DZIŚ!
Mnie samą zaskoczyła energia i skuteczność tego warsztatu i fakt, że FLIPOWANIE® stało się moim koronnym tematem warsztatów. W 2016 roku złożyłam wniosek do Urzędu Patentowego i uzyskałam patent na znak towarowy słowny: https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/search-results/d0f047ab-d98d-469d-8769-0ffb988f5c88
(Dopiero kilka lat później weszło do Polski „flipowanie” w nieruchomościach pochodzące od angielskiego słowa flipping.) Jakkolwiek wolałabym mieć to słowo na wyłączność, szanuję działania marketingowe innej branży. 🙂
Do mojego flipowania potrzeba papieru i mazaków! Od tego czasu przeprowadziłam setki warsztatów FLIPOWANIA® i przeszkoliłam TYSIĄCE ludzi zarażając moją pasją. To od moich klientów po raz pierwszy usłyszałam, że umiejętność pracy z flipchartem jest w ich oczach ważną KOMPETENCJĄ i certyfikaty z moich szkoleń trenerzy z dumą dołączają do swojego portfolio. Dziękuję Wam #jakniewiemco za to!
W 2020 roku moje warsztaty doczekały się również wersji w postaci kursów online:
- FLIPOWANIE® kurs podstawowy – 5h
- FLIPOWANIE® kurs liternictwa – 4h
- FLIPOWANIE® kurs dla zaawansowanych – 5h
https://flipowanie.pl/kurs-online/flipowanie/flipowanie-podstawowy/
Jeśli chcesz pogłębić i poszerzyć swoją kompetencję pracy z flipchartem, to zapraszam #jakniewiemco na:
– moje warsztaty stacjonarne:
https://flipowanie.pl/produkt/flipowanie-warsztat-stacjonarny/
– kursy online:
https://flipowanie.pl/sklep/kat/flipowanie/
Jeśli ta kompetencja jest tym, czego właśnie potrzebujesz, to zapraszam #jakniewiemco!
Magia czeka!
Gabriela Borowczyk
Zobacz też wpisy: –