Bardzo często otrzymuję zapytania: jakie mazaki kupić na początek?
Otóż odpowiadam wtedy pytaniem: a do czego będziesz ich używać?
Po pierwsze: zacznij od tego, co masz w domu! Nie trzeba mieć „wypasionego” zestawu profesjonalnych mazaków, by zacząć. A jak odczujesz potrzebę zaopatrzenia się w nie, to poniżej kilka podpowiedzi doświadczonego facylitatora graficznego 🙂
Kilka generalnych rad na wstępie:
- Polecam mazaki wodne, nie polecam alkoholowych
- Najlepiej te, w których można uzupełnić wypisany tusz
- Nie potrzebujesz miliona kolorów, a 6 do 8 podstawowych (w tym czarny i szary)
- Czarny mazak najlepszy jest permanentny (by można było np. wypełniać kolorem rysunki i pola tekstowe nim narysowane lub zakreślać kolorem czarne napisy tak, by się nie rozmazywały)
PRZYKŁAD:
Ale po kolei 🙂
RODZAJE KOŃCÓWEK
Mamy następujące podstawowe rodzaje końcówek mazaków/ markerów:
- Okrągła końcówka, z reguły twarda – raczej do pisania;
- Pędzelek, z reguły miękki – do brushletteringu, niektórzy też stosują do rysowania; w zależności od nacisku możesz uzyskać cieńszą lub grubszą kreskę;
- Ścięta końcówka, twarda – do pisania, rysowania, cieniowania i kolorowania; w zależności, jak trzymasz mazak, możesz uzyskać cieńszą lub grubszą linię.
Teraz weźmy pod lupę różne grubości mazaka. Najlepiej to widać na zestawieniu, które przygotowałam poniżej (jest też wersja do pobrania w PDF).
Nigdy nie ukrywałam, że kocham neulandy 😊, ale jeśli stosujesz/ znajdujesz w sklepie mazaki innych firm (pamiętaj: wodne i napełnialne), prawdopodobnie będą miały te same rodzaje końcówek. Natomiast zgodnie z moim obecnym stanem wiedzy, tylko neuland posiada w swojej ofercie BigOny (potocznie zwane grubasami) wodne i do samodzielnego napełniania tuszem.
Zdjęcia markerów by ExperienceCorrner.com (kliknij, aby pobrać zestawienie jako PDF)
JAK WYGLĄDA KRESKA I WIĘCEJ DETALI
-
Jeśli chcesz zobaczyć te mazaki w akcji, jak wygląda narysowana nimi kreska i kilka innych ciekawostek, zapraszam do zobaczenia filmu (trwa ok 7 minut), który nagrałam na potrzeby mojego kursu FLIPOWANIE® on-line:
Zanim więc niepotrzebnie wydasz pieniądze, zastanów się chwilę:
- Do czego potrzebujesz mazaków? Cieńszych czy średnich mazaków do małych form, sketchnotek czy arkuszy pracy? Czy grubszych i średnich na flipcharty?
- Na pewno przyda Ci się czarny permanentny do pisania i rysowania, ale jakich grubości tych mazaków potrzebujesz?
- Jakich kolorów potrzebujesz? Nie szalej, tylko podejdź do tego pragmatycznie. Ile wybierzesz kolorów, tyle potencjalnie tuszy – prędzej czy później – trzeba będzie do nich dokupić.
(O napełnianiu mazaków i wymianie wkładów innym razem.)
Jako podpowiedź niech posłuży mój ulubiony zestaw kolorów, których osobiście najczęściej używam. Są to kolory, które się świetnie ze sobą dają zestawiać, zarówno komplementarnie (kolory kontrastowe – w dużym uproszczeniu), jak i analogowo (leżące blisko siebie na kole kolorów).
Foto by ExperienceCorner.com
Moje polecane zestawy: link
Pamiętaj, że wpisując w kupon rabatowy słowo: „flipowanie” otrzymasz 7% zniżki.
Niezmiennie i #jakniewiemco gorąco polecam moje kursy FLIPOWANIE® on-line, dostępne na stronie: https://flipowanie.pl/flipowanie/
Niech MOC myślenia wizualnego będzie z Tobą!
Gabriela Borowczyk