Notatki graficzne lub notatki wizualne – forma zapisu i mnemotechnika, którą mózg lubi a ja pokochałam od pierwszego wejrzenia i to zmieniło moje życie! Na serio!
Pamiętam ten moment, kiedy po raz pierwszy w sieci zobaczyłam sketchnotkę. Szukałam jakichś rysunków i idąc tak po łańcuszku kolejnych przekierowań, bodajże Pinterest, pokazał mi obrazy pod hasłem „sketchnoting”. Świat stanął w miejscu, zaciągnęłam się mocno powietrzem i wstrzymałam oddech. Tego szukałam! Tego mi trzeba! Poczułam się jak ta bakteria w odpowiednim środowisku: Tu mi dobrze, tu będę się rozmnażać! Na serio.
Mogę śmiało powiedzieć, że ta chwila zmieniła moje życie, i to nie tylko zawodowe. Tak miało być!
Ale po kolei 🙂
SKETCHNOTING to kreatywna mnemotechnika,. Taka forma zapisu stymuluje różne obszary mózgu i angażuje emocje, przez co zostawia trwalszy ślad w naszej pamięci. Łączy w sobie elementy porządkujące zapis jak:
HIERARCHIZACJA TYPOGRAFICZNA
- Wyspy wyrazowe
- Nagłówki i śródnagłówki
- Różna wielkość i krój pisma
- Pogrubienia
HIERARCHIZACJA WIZUALNA
- Pola tekstowe
- Ikonki/ metafory/ wizualizacje
- Separatory i łączniki
- Wyróżnienie kolorem i kod kolorystyczny
Notatka graficzna jako taka ma podręczny format – nazwijmy go zeszytowym (A5 lub A4). Na bazie sketchnotingu powstały pochodne formy i inne formaty jak graphic recording, filmy eksploatacyjne czy graficzna facylitacja spotkań i flipowanie. (Zobacz linki do tych definicji pod wpisem.)
To proste techniki, których każdy może się nauczyć i z powodzeniem wykorzystać do uczenia się i uczenia innych. Mogą stać się Twoją pasją!
Z pomocą własnoręcznie wykonanej sketchnotki najwięcej zapamiętuje jej autor, ponieważ jest ona odzwierciedleniem jego procesu myślowego i jego intuicyjnych skojarzeń. Możesz robić notatki wizualne będąc uczestnikiem szkoleń i warsztatów, jako notatkę z czytanej książki np. o tematyce biznesowej, jako forma przedstawiania treści na Twojego bloga czy komunikację w social mediach. Możliwości są nieograniczone! Widziałam zeszyty szkolne uczniów i notatki studentów prowadzone tą techniką i sami autorzy mówili, że powtarzając materiał skanują tylko swoje notatki i od razu „otwierają się same klapki w mózgu.”
Ta technika podbiła też serca trenerów, nauczycieli i wykładowców – wszelkich edukatorów – zarówno jako forma pracy na tablicy i flipcharcie. (Zobacz wpis: Co to jest FLIPOWANIE?) jak i forma przedstawienia partii materiału, technika do tworzenia ciekawych arkuszy pracy, w tym sprawdzianów i testów.
Ze względów praktycznych coraz więcej sketchnoterów używa tabletu graficznego, który pozwala na zapis od razu w formie elektronicznej oraz w razie potrzeby, daje możliwość szybkiej edycji.
Gdzie jeszcze możesz stosować notatki wizualne? Otóż odpowiem: WSZĘDZIE! 😊
Zobacz też wpisy: –