Skip to content
Flipowanie - Gabriela Borowczyk
  • Flipowanie® online
    • Flipowanie® – Kurs PODSTAWOWY
    • Flipowanie® – Kurs Dla ZAAWANSOWANYCH
    • Flipowanie® – Kurs LITERNICTWA
  • Archetypy online
    • Kurs on-line dla coachów
    • Mapa Archetypów on-line
  • Prezentacje
  • Najbliższe Warsztaty
    • Flipowanie® – warsztat stacjonarny
    • Budowanie Marki Osobistej – warsztat online
    • Budowanie Marki Osobistej – warsztat stacjonarny
  • SKLEP
    • Archetypy online
    • FLIPOWANIE® – kursy online
    • Flipowanie® – warsztaty
    • Karty, Mazaki i Akcesoria
    • Nagrania webinarów
    • Prezentacje – kurs online
    • Tokeny – Mapa Archetypów
    • Warsztat online
    • Warsztaty stacjonarne
    • Vouchery
    • Wszystkie produkty
  • Blog
  • Kontakt
    • O mnie
  • Zaloguj się
  • Cart/0,00 zł
    0

CO TO JEST SKETCHNOTING?

Notatki graficzne lub notatki wizualne – forma zapisu i mnemotechnika, którą mózg lubi a ja pokochałam od pierwszego wejrzenia i to zmieniło moje życie! Na serio!

Pamiętam ten moment, kiedy po raz pierwszy w sieci zobaczyłam sketchnotkę. Szukałam jakichś rysunków i idąc tak po łańcuszku kolejnych przekierowań, bodajże Pinterest, pokazał mi obrazy pod hasłem „sketchnoting”.  Świat stanął w miejscu, zaciągnęłam się mocno powietrzem i wstrzymałam oddech. Tego szukałam! Tego mi trzeba! Poczułam się jak ta bakteria w odpowiednim środowisku: Tu mi dobrze, tu będę się rozmnażać! Na serio.

Mogę śmiało powiedzieć, że ta chwila zmieniła moje życie, i to nie tylko zawodowe. Tak miało być!

 

 

Fot. Orest Tabaka

Ale po kolei 🙂

SKETCHNOTING to kreatywna mnemotechnika,. Taka forma zapisu stymuluje różne obszary mózgu i angażuje emocje, przez co zostawia trwalszy ślad w naszej pamięci. Łączy w sobie elementy porządkujące zapis jak:

HIERARCHIZACJA TYPOGRAFICZNA

  • Wyspy wyrazowe
  • Nagłówki i śródnagłówki
  • Różna wielkość i krój pisma
  • Pogrubienia

HIERARCHIZACJA WIZUALNA

  • Pola tekstowe
  • Ikonki/ metafory/ wizualizacje
  • Separatory i łączniki
  • Wyróżnienie kolorem i kod kolorystyczny

https://www.youtube.com/watch?v=YIp9mBll0YU&t=38s

Graficzna notatka jako taka ma podręczny format – nazwijmy go zeszytowym (A5 lub A4). Na bazie sketchnotingu powstały pochodne formy i inne formaty jak graphic recording, filmy eksploatacyjne czy graficzna facylitacja spotkań i flipowanie. (Zobacz linki do tych definicji pod wpisem.)
To proste techniki, których każdy może się nauczyć i z powodzeniem wykorzystać do uczenia się i uczenia innych. Mogą stać się Twoją pasją!

Z pomocą własnoręcznie wykonanej sketchnotki najwięcej zapamiętuje jej autor, ponieważ jest ona odzwierciedleniem jego procesu myślowego i jego intuicyjnych skojarzeń. Możesz robić sketchnotki będąc uczestnikiem szkoleń i warsztatów, jako notatkę z czytanej książki np. o tematyce biznesowej, jako forma przedstawiania treści na Twojego bloga czy komunikację w social mediach. Możliwości są nieograniczone!  Widziałam zeszyty szkolne uczniów i notatki studentów prowadzone tą techniką i sami autorzy mówili, że powtarzając materiał skanują tylko swoje notatki i od razu
„otwierają się same klapki w mózgu.”
Ta technika podbiła też serca trenerów, nauczycieli i wykładowców – wszelkich edukatorów – zarówno jako forma pracy na tablicy i flipcharcie. (Zobacz wpis: Co to jest FLIPOWANIE?) jak i forma przedstawienia partii materiału, technika do tworzenia ciekawych arkuszy pracy, w tym sprawdzianów i testów.
Ze względów praktycznych coraz więcej sketchnoterów używa tabletu graficznego, który pozwala na zapis od razu w formie elektronicznej oraz w razie potrzeby, daje możliwość szybkiej edycji.

 

 

Gdzie jeszcze możesz stosować sketchnotki? Otóż odpowiem: WSZĘDZIE! 😊

Jak zacząć praktykować sketchnoting?

Po prostu należy spróbować. Zacznij od prostych graficznych notatek, dotyczących z pozoru błahych rzeczy, jak na przykład rysunki podczas oglądania programu kulinarnego. Być może tak zapisany przepis będzie długo przez Ciebie wykorzystywany? Oczywiście – to już wiesz – nie muszą być to profesjonalne rysunki dań ani poszczególnych składników. Sketchnote to przecież szkic rysunkowy, jak mówi o tym sama nazwa. Po tej wprawce można przejść do notatek bardziej zaawansowanych, czyli bardziej urozmaiconych rysunków i krótkich zapisków. Pamiętaj, im częściej będziesz korzystać z tej formy robienia notatek, tym z większą wprawą i szybciej będą powstawały Twoje rysunki. A warto, by powstawały, bo możesz przez to nie tylko coś zapamiętać, ale stworzyć prawdziwa galerię Twoich sketchnotek. Może być ona narzędziem do nauki, rodzajem pamiętnika, a także mieć wartość artystyczną, czy nawet sentymentalną. Czasami musi upłynąć trochę czasu, by w pełni je docenić.

Sketchnoting w szkole? Jak najbardziej!

Szkoła nie tylko uczy, ale powinna też pokazać JAK się uczyć, czyli stworzyć warunki do rozwoju intelektualnego ucznia. Jednym z przydatnych narzędzi do tego jest wizualizacja myślenia, czyli sketchnoting. Warto to wykorzystać, bo w zmieniającym się świecie i wyzwań współczesności, techniki uczenia też się zmieniają i szkoła powinna za nimi nadążyć. Już nie wystarczy kreda i tablica, by przykuć uwagę uczniów, rozbudzić ich zainteresowanie i skłonić do pracy. Dlatego wprowadzenie sketchnotingu, jako uzupełniającej formy nauki, jest bardzo efektywne. Nie dość, że samo robienie notatek pobudza wyobraźnię i rozwija zdolności rysunkowe, to uczy kompozycji i skutecznego zapamiętywania. Jak żadna z tradycyjnych form rozwija również kreatywność, koncentrację, kojarzenie i rozumienie treści. Treść zapisana symbolicznymi rysunkami wzmacnia pracę mózgu, pomaga rozwijać twórcze myślenie oraz stwarza możliwość ekspresji potencjału ucznia.

Ucząc wizualizacji swoich myśli, zacząć można od prostych ćwiczeń. Jednym z nich jest rozrysowanie swojej autoprezentacji, w której należy zmierzyć się z pewnymi swoimi ograniczeniami w wyrażaniu siebie, ale jednocześnie uczy to robić i zmusza do autorefleksji. Rysowanie swoich emocji i uczuć, mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach w formie graficznej daje duże możliwości poznawania siebie i pokonywania słabości.

Uczenie się nowych rzeczy polega głównie na zrozumieniu i utrwaleniu. Nie oszukujmy się, własnoręcznie zapisana kartka w zeszycie spełni swoją pozytywną funkcję w tym procesie, ale czy nie lepiej poznać efektywniejszy sposób przyswajania wiedzy? Dlatego warto zaproponować i uczyć podopiecznych sketchnotingu.

Żeby jednak nauczyciel mógł to zrobić z przekonaniem i znajomością tej techniki, powinien wcześniej praktykować robienie sketchnotek. Wprowadzenie sketchnotingu w procesie nauczania bardzo uatrakcyjni lekcje. Warto spróbować, zwłaszcza że daje to możliwość modyfikacji i dostosowania do uczniów. Sketchnotki cieszą się ogromnym powodzeniem w nauczaniu języków obcych.

Notatki nie muszą być nudne! Twórz je sam!

Przyjęło się, że notatki to zbiór informacji zapisanych w zeszycie czy na kartce linearnie, za pomocą słów/wyrazów. Jednak sketchnoting pokazuje, że można je robić również z wykorzystaniem rysunków i elementów graficznych. Tworzenie notatek, czy to w szkole, czy na uczelni, szkoleniu czy warsztatach, wcale nie musi być standardowe. Możesz tworzyć je na swój własny, unikalny sposób, a do tego świetnie się bawić, pobudzać swoją kreatywność i wyobraźnię. Ponadto badania pokazują, że łatwiej zapamiętujemy informacje z notek graficznych (sketchnotki), ponieważ odpowiednie użycie:

 

  • skojarzeń (prostych rysunków),
  • kodu kolorystycznego,
  • hierarchizacji i esencji treści,

jest łatwiej przyswajane i zapamiętywane przez mózg. Nie każda sketchnotka musi zawierać mnóstwo rysunków. Już sama esencja najważniejszych treści i ich optyczny układ jest lepiej postrzegany przez mózg.

U kogo najbardziej sprawdzi się ta forma notowania i nauki? Tak naprawdę u wszystkich. Badanie przeprowadzone wspólnie z Działem Badań i Analiz Politechniki Warszawskiej (2018) pokazało, że uczestnicy, którzy przed badaniem deklarowali, że z zapisu linearnego, ich zdaniem, zapamiętają więcej, w teście finalnie przyswajali więcej informacji z wizualizacji treści technikami sketchnotingowymi. Warto jest zatem dać tej metodzie szansę.

 

Jak nauczyć się sketchnotingu?

Po pierwsze, to techniki, których każdy może się nauczyć. Po drugie: ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie ma osoby, która rodzi się z już opanowanymi umiejętnościami. Picasso też kiedyś narysował coś po raz pierwszy i z pewnością nie wisi to dzisiaj w Luwrze. 🙂 Faktycznie, jednym nauka przychodzi łatwiej, a innym trudniej. Im więcej robisz sketchnotek, tym łatwiej Ci to przychodzi. Miej to na uwadze i nie bądź dla siebie zbyt surowy.

Jeśli chcesz nauczyć się sketchnotek, to u nas znajdziesz kursy i warsztaty zarówno w trybie on-line, jak i stacjonarnym.

Link do sklepu: https://flipowanie.pl/sklep/kat/flipowanie/

 

Co można zapisywać za pomocą sketchnotki?

Prawda jest taka, że wszystko. Trzeba tylko zacząć, ale kiedy już spróbujesz, pójdzie z górki. Niezależnie od tego, czy jesteś na spotkaniu biznesowym, studenckim wykładzie, zajęciach dodatkowych czy uczestniczysz w konferencji, czy szkoleniu, zamiast tworzyć typowe linearne notatki, zacznij tworzyć sketchnotki. Twoje rysunki nie muszą być dziełem sztuki. Powinny być proste i szybkie, a przede wszystkim łatwe do odczytu i skojarzenia dla Ciebie samego. Podstawową funkcją sketchnotki jest uporządkowane i przejrzystość informacji. To magia. Sam spróbuj, a pokochasz. I to nie jest Prima Aprilis 🙂

Zobacz też wpisy: –

Co to jest FLIPOWANIE I FACYLITACJA GRAFICZNA?

 

Podziel się tym artykułem ze znajomymi

Zostaw komentarz Anuluj odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie umknie Ci wtedy żadna tajemna wiedza.

Popularne wpisy

Loading...

Tagi

Tagi
archetyp archetypy archetypy marki arkusze pracy autodiagnoza autorefleksja bikablo branding branding produktu branding usług buntownik edukacja facylitacja graficzna flipchart flipowanie ikea język marki katnisseverdeen komunikacja marki kreatywność kurs online liternictwo mapa archetypów online mapa archetypóww marka marka osobista Martin Hausmann mnemotechnika moderator myślenie wizualne nauczyciel notatka graficzna notatka wizualna notatki graficzne osobowość marki personal branding rozwój osobisty samoświadomość scrum master sketchnoting szkolenia token trener warsztaty wizualizacja

O mnie

Gabriela BOROWCZYK

Trener, facylitator graficzny, coach

Jestem twórcą i właścicielką znaku towarowego Flipowanie® oraz niestrudzoną propagatorką myślenia wizualnego i facylitacji graficznej zarówno w biznesie, jak i edukacji. Jestem również autorką Kart Archetypów i współautorką Kart Opowieści i Kart Transformacji. Kocham to, co robię. :-)

Facebook Instagram Youtube Linkedin
Masz pytania?

Szukasz szkoleń dla pracowników?
Interesują Cię pakiety dla firm?

Więcej informacji
601 284 670
kontakt@flipowanie.pl

Obserwuj mnie w social media. Spodziewaj się magii i inspiracji.

Facebook Instagram Youtube Linkedin

Sklep

  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • Prezentacje PPT
  • Myślenie wizualne
  • Archetypy marki
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • Prezentacje PPT
  • Myślenie wizualne
  • Archetypy marki

Oferta

  • Twoje zamówienia
  • Ustawienia konta
  • Szkolenie z facylitacji
  • Notatki wizualne
  • Budowanie marki osobistej
  • Sketchnote
  • Twoje zamówienia
  • Ustawienia konta
  • Szkolenie z facylitacji
  • Notatki wizualne
  • Budowanie marki osobistej
  • Sketchnote

Kontakt

  • 601 284 670
  • kontakt@flipowanie.pl
  • 601 284 670
  • kontakt@flipowanie.pl

Firma

MarkaPRO Gabriela Borowczyk
Jeżewskiego 5c/38
02-796 Warszawa
NIP: 522 190 50 38

Zapisz się na newsletter!!

A w nim więcej magii. Nie umkną Ci nowości i wpisy na blogu.

Informujemy, że nasza strona korzysta z plików cookie i podobnych technologii, które pozwalają nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szczegółowe informacje o celu ich używania i zmianie ustawień plików cookie i innych technologii w przeglądarce internetowej można znaleźć w Polityce prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmiany ustawień w przeglądarce oznacza przeczytanie powyższych informacji i zaakceptowanie plików cookie. Czytaj dalej
Zaakceptuj ciasteczka
Ustawienia Prywatności
Ustawienia zgody na pliki cookie Ustawienia plików cookie
Ustawienia zgody na pliki cookie Ustawienia plików cookie

Ustawienia Prywatności

Wybierz, które ciasteczka chce aktywować. Możesz zmienić te ustawienia w każdej chwili poprzez ikonę ustawień widoczną w rogu strony. Jednakże zmiana ustawień może powodować wyłączenie niektórych funkcji dostępnych na stronie. Aby dowiedzieć się jak usunąć ciasteczka w przeglądarce sprawdź zakładkę "Pomoc". Dowiedz się więcej na temat ciasteczek, których używamy.

Za pomocą poniższego suwaka możesz włączyć lub wyłączyć różne typy ciasteczek:

  • Block all
  • Essential
  • Functionality
  • Analytics
  • Advertising

Ta strona będzie

  • Istotne: Zapamięta ustawienia uprawnień dla ciasteczek
  • Istotne: Włączy ciasteczka sesyjne
  • Istotne: Odczyta informacje wprowadzone do formularzy kontaktowych
  • Istotne: Zapamięta produktu dodane do koszyka zakupowego
  • Istotne: Uwierzytelni czy jesteś zalogowany na konto użytkownika
  • Istotne: Zapamięta wybraną wersję językową

Ta strona internetowa nie będzie

  • Zapamiętywać nazwę użytkownika i hasło
  • Funkcjonalne: Zapamiętywać ustawienia sieci społecznościowych
  • Funkcjonalne: Zapamiętywać wybrany kraj i region
  • Analityczne: Zapisywać informacje dotyczące odwiedzonych podstron i podjętych na nich działań
  • Analityczne: Zapisywać informacji dotyczących Twojego położenia i regionu na podstawie numeru IP
  • Analityczne: Zapisywać czas spędzony na poszczególnych podstronach
  • Analityczne: Zwiększać jakość danych funkcji statycznych. Reklamowe: Dostosuje informacje reklamowe do Twoich zainteresowań na podstawie np. treści, którą odwiedziłeś wcześniej. (Obecnie nie używamy plików cookie służących do kierowania reklam)
  • Reklamowe: Zbierać danych osobowe, takich jak imię i nazwisko oraz lokalizacja

Ta strona będzie

  • Istotne: Zapamięta ustawienia uprawnień dla ciasteczek
  • Istotne: Włączy ciasteczka sesyjne
  • Istotne: Odczyta informacje wprowadzone do formularzy kontaktowych
  • Istotne: Zapamięta produktu dodane do koszyka zakupowego
  • Istotne: Uwierzytelni czy jesteś zalogowany na konto użytkownika
  • Istotne: Zapamięta wybraną wersję językową
  • Funkcjonalne: Zapamiętywać ustawienia sieci społecznościowych
  • Funkcjonalne: Zapamiętywać wybrany kraj i region

Ta strona internetowa nie będzie

  • Analityczne: Zapisywać informacje dotyczące odwiedzonych podstron i podjętych na nich działań. Analityczne: Zapisywać informacji dotyczących Twojego położenia i regionu na podstawie numeru IP
  • Analityczne: Zapisywać czas spędzony na poszczególnych podstronach. Analityczne: Zwiększać jakość danych statystycznych
  • Reklamowe: Dostosuje informacje reklamowe do Twoich zainteresowań na podstawie np. treści, którą odwiedziłeś wcześniej. (Obecnie nie używamy plików cookie służących do kierowania reklam)
  • Reklamowe: Zbierać danych osobowe, takich jak imię i nazwisko oraz lokalizacja

Ta strona będzie

  • Istotne: Zapamięta ustawienia uprawnień dla ciasteczek
  • Istotne: Włączy ciasteczka sesyjne
  • Istotne: Odczyta informacje wprowadzone do formularzy kontaktowych
  • Istotne: Zapamięta produktu dodane do koszyka zakupowego
  • Istotne: Uwierzytelni czy jesteś zalogowany na konto użytkownika
  • Istotne: Zapamięta wybraną wersję językową
  • Funkcjonalne: Zapamiętywać ustawienia sieci społecznościowych
  • Funkcjonalne: Zapamiętywać wybrany kraj i region
  • Analityczne: Zapisywać informacje dotyczące odwiedzonych podstron i podjętych na nich działań
  • Analityczne: Zapisywać informacji dotyczących Twojego położenia i regionu na podstawie numeru IP
  • Analityczne: Zapisywać czas spędzony na poszczególnych podstronach
  • Analityczne: Zwiększać jakość danych statystycznych

Ta strona internetowa nie będzie

  • Reklamowe: Dostosuje informacje reklamowe do Twoich zainteresowań na podstawie np. treści, którą odwiedziłeś wcześniej. (Obecnie nie używamy plików cookie służących do kierowania reklam)
  • Reklamowe: Zbierać danych osobowe, takich jak imię i nazwisko oraz lokalizacja

Ta strona będzie

  • Funkcjonalne: Zapamiętywać ustawienia sieci społecznościowych
  • Funkcjonalne: Zapamiętywać wybrany kraj i region
  • Analityczne: Zapisywać informacje dotyczące odwiedzonych podstron i podjętych na nich działań
  • Analityczne: Zapisywać informacji dotyczących Twojego położenia i regionu na podstawie numeru IP
  • Analityczne: Zapisywać czas spędzony na poszczególnych podstronach
  • Analityczne: Zwiększać jakość danych funkcji statycznych
  • Reklamowe: Dostosuje informacje reklamowe do Twoich zainteresowań na podstawie np. treści, którą odwiedziłeś wcześniej. (Obecnie nie używamy plików cookie służących do kierowania reklam)
  • Reklamowe: Zbierać danych osobowe, takich jak imię i nazwisko oraz lokalizacja

Ta strona internetowa nie będzie

  • Zapamiętywać nazwę użytkownika i hasło
Zapisz i zamknij