Bardzo często widzę, jak ludzie traktują kartkę flipcharta jak szkolny zeszyt – czyli piszą litym tekstem od lewej do prawej, nie zdając sobie sprawy, że, szczególnie na dużym formacie, taka forma zapisu nie jest przyjazna dla oka odbiorcy. Trudniej jest przyswoić sobie taki tekst, wyłowić jego sedno i cokolwiek zapamiętać. Podobnie niestety bywa na slajdach prezentacji 🙁 Hej, a myślenie wizualne?
Myślenie wizualne i graficzna facylitacja spotkań daje nam możliwość różnorodnego zapisu treści (notacje sketchnotingowe) – co daje nie tylko ciekawszą optycznie formę zapisu, ale również pozwalającą go zauważyć. Taka treść “wpada w oka” odbiorcy – a co za tym idzie zatrzymuje jego uwagę i pozwala lepiej zapamiętać.
Większość ludzi pisze na flipcharcie treści w punktorach.
Świetnie, ale to nie jedyna forma zapisu!
Zacznijmy krok po kroku… 🙂
Zobacz, jak dodanie akcentu kolorystycznego przy punktorze i separatora zmienia czytelność zapisu:
W gazetach i magazynach mamy szpalty, na stronach internetowych mamy sekcje, boxy i wytłuszczenia treści – podobnie może być na flipcharcie, gdzie grupujemy poszczególne frazy w przyjazny dla oka sposób. W sketchnotingu i facylitacji graficznej staramy się zapisywać słowa, frazy w tzw. wyspach wyrazowych – jak najbardziej kompaktowo zapisanych. Natomiast pola tekstowe (ang. -> text containers) podkreślają te wyspy wyrazowe, niejako wydobywają ich zawartość z tła. Zobacz, jak to wygląda:
Idziemy krok dalej i przydadzą nam się proste techniki pracy z pierwszym i drugim planem. Dodajemy w tle tzw. tekstury tła (paski, kratka, kropki rysowane mazakiem) lub poświatę (najlepiej pastelem nakładanym gąbeczką).
UWAGA, zdecydowanie polecam przygotować taką wersję flipcharta przed warsztatem 🙂
Jaki da to efekt? Voila:
Jak to wygląda w naturze, czyli prawdziwe flipcharty rysowane ręcznie, z tłem dodanym mazakiem lub pastelem:
Bardzo jestem ciekawa, czy udało mi się Cię choć trochę zainspirować do używania innych form notacji sketchnotingowych?
Gabriela Borowczyk